Strona: Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego / Centrum Języków Obcych

Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

2023-06-12

Dwoje studentów PRz, Mateusz Piotrowski oraz Szymon Czawa, wzięło w ubiegłym tygodniu udział w IX Konkursie Krasomówczym Języka Japońskiego. W wydarzeniu uczestniczyło 31 osób z całej Polski.

Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego to wydarzenie organizowane corocznie przez Ośrodek Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy w Łodzi, przy wsparciu Zakładu Azji Wschodniej na Uniwersytecie Łódzkim oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. Konkurs skierowany był do miłośników Japonii i języka japońskiego, a swój udział mogli zgłosić zarówno studenci, jak i osoby uczące się języka japońskiego prywatnie.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wypowiedzieć się w języku japońskim na dowolny, wybrany przez siebie temat, a wypowiedź trwającą nie dłużej niż trzy minuty należało wygłosić z pamięci. Wypowiedzi były następnie oceniane przez jury, w skład którego wchodzili japońscy lektorzy pracujący na co dzień zarówno w Polsce, jak i Japonii. W konkursie udział mógł wziąć każdy, dlatego też uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy według znajomości języka japońskiego.

Nagrody otrzymały 3 najlepsze wypowiedzi; dodatkowo przyznane zostały także 2 nagrody publiczności. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ponadto dyplomy uczestnictwa. Poza studentami PRz w konkursie wzięła udział również jeszcze jedna osoba z Rzeszowa, która została nagrodzona trzecim miejscem w konkursie.
Uczestnicy konkursu opisali swoje odczucia związane z udziałem w wydarzeniu w następujących słowach:

Z naszej strony chcieliśmy przede wszystkim serdecznie podziękować Pani Hiroko Kunishime za nieocenioną pomoc w przygotowaniu do konkursu oraz chcemy też podziękować dr Mateuszowi Szalowi i Władzom Uczelni za możliwość nauki j. japońskiego z Panią Kunishimą w ramach zajęć na Politechnice. O zajęciach dowiedzieliśmy się z ogłoszeń w budynku J i stwierdziliśmy, że będzie to ciekawe doświadczenie poznać język o zupełnie odmiennej charakterystyce niż europejskie języki obce. Profesjonalny i bardzo interesujący sposób ich prowadzenia zachęcił nas również do kontynuacji nauki j. japońskiego we własnym zakresie. Udział w konkursie krasomówczym był dla nas idealnym podsumowaniem 8 miesięcy nauki języka, oraz możliwością by jeszcze bardziej rozwinąć naszą znajomość języka japońskiego. Mamy ogromną nadzieję, że zajęcia będą kontynuowane w następnym semestrze, by móc dalej pogłębiać naszą wiedzę.

Reprezentanci Uczelni uczestniczyli w roku akademickim w kursie języka japońskiego prowadzonym przez P. Hiroko Kunishimę. W roku akademickim 2023/2024 planowana jest kontynuacja kursu oraz utworzenie nowych grup kursowych.

Mateusz Szal